fbpx
(0850) 302 99 19
info@vizyongarage.com.tr

Dizel Motorsiklet Var Mı?

Oto Ekspertiz

Dizel Motorsiklet Var Mı

Dizel Motorsiklet Var Mı?

Belki de en çok merak edilen sorulardan biri neden dizel motorsikletlerin satılmadığı veya olmadığı ile alakalı. Cevap çok basit, çünkü verimsizler. Dizel motorlar yük çekmek ve yük altında çalışmak konusunda çok iyiler ancak diğer her konuda kötüler denebilir. Dizel motorlar dayanıklılar, güçlüler ve tasarruflular ancak işte görevleri tam orada bitiyor.

Dizel motorlar genellikle daha ağır bloklar üzerine inşa edilirler. Bu motor bloklarının kendi ağırlıkları zaten normalin üzerindeyken motorsiklet gibi şasisi neredeyse bulunmayan bir vasıtaya eklemlendiğinde büyük problemler yaratabiliyorlar. Kawasaki KLR650 HDT M1030M1 üzerine inşa edilmiş bir dizel askeri motorsiklet. Diğer tüm askeri araçlar gibi birden çok yakıtla çalışabilmesi için tasarlanmış. Jet yakıtı, normal dizel gibi birçok yakıtla çalışabilen araç NATO ve Amerikan donanması tarafından da tercih ediliyor. Bu motorsikletleri satın almak da mümkün. Üretimleri durmuş olmasına rağmen askeriye çıkması bu araçlardan edinmeniz çok mümkün.

Dizel Motorsiklet Var Mı nın cevabı yine de evet ancak Sivil dizel motorlar konusunda ise durum kötü.

Siviller için üretilen en fizibilitesi yapılmış araç EVA TRAck t-800CDI olarak karşımıza çıkıyor. Düşük miktarlarda üretilen araç Hollanda’da BV Holland tarafından üretiliyor. O kadar düşük sayıda üretiliyorlar ki muhtemelen bir yorum dahi bulmak mümkün değil.

800CC lik CRD motor, smart fortwo otomobildeki cdi motorunu kullanıyor. 45 beygirlik araç CVT tarafından güç aktarımını yaşıyor.

Royal Enfield ise diğer bir seçenek. Taurus adı verilen model aslen Royal Enfield Bullet motorunun endüstriyel bir dizel motorla değiştirilmesiyle ortaya çıkmış. 325CC olan bu araçlar Greaves Lombardini tarafından İtalya’da üretiliyorlar.

Yine deneysel bir üretim, Neander Motors dan geliyor. Almanya bazlı üretici turbodizel bir cruiserı 112 beygirle 0-100 e 4.5 saniyede ulaştırıyor. Yine de sayıca çok az satılan bu motorsiklet de çok başarılı sayılamaz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir