fbpx
(0850) 302 99 19
info@vizyongarage.com.tr

Hyundai Nexo 2020

Oto Ekspertiz

Hyundai Nexo 2020

Hyundai Nexo 2020 Elektriğe Bir Cevap

Elektrikli araçların çevre kirliliğini azaltmayıp aslında sadece coğrafi olarak kirliliğin oluştuğu yeri değiştirdiği bir gerçek. Elektrikli araç üretiminde nadir mineraller ve maddeler kullanılırken bu maddelerin çıkarılması, işlenmesi pil, motor ve araca çevrilmesi sürecinde 500 tona yakın su harcanıyor, çevre kirliliği yaratılıyor ve çocuk işçi çalıştırılıyor. Elektrikli araçlara en iyi alternatif ise karbon ayak izi daha az olan, çalıştığı sürece çevredeki kötü gazları alıp dışarı su buharı veren Hidrojenli arabalar olarak karşımıza çıkıyor. Hidrojenli araçlar Toyota öncülüğünde dünya arenasında yer bulurken Hyundai Nexo ise kervana katılan son üye. Honda Clarity, Toyota Mirai ve Hyundai Nexo şu anda bu konudaki tek seçenekler.

Yakıt tankındaki hidrojen aracın tabanında bulunuyor. Yakıt-Hücresine gönderilen hidroje oksijenle birleştiriliyor ve elektrokimyasal reaksiyon bu noktada başlıyor. Çıktı olarak egzoz gazı yerine elektrik ve su üretiyor. Nexo’nun ön aks üzerindeki motoru bu elektrik ile ön tekerlere 160 beygir ve 350 tork güç iletebiliyor. Ortaya çıkan su ve su buharı aracın altından tahliye ediliyor.

Hyundai NEXO 2020 tasarım olarak oldukça çarpıcı. 600 Kilometreden fazla menzile sahip araçta, daha geniş jantlar kullanmanız halinde menzil düşebiliyor. Bu menzil tüm diğer elektrikli araçlardan daha fazla. Aracın en büyük artısı ise hidrojen üniteli araçların saatlerce şarja ihtiyaç duymaması. Eğer bölgenizde hidrojen doldurma ünitesi var ise sadece 5 dakikada tam menzile ulaşacak kadar hidrojen dolumu mümkün. Araç tıpkı bir elektrikli araç gibi sürülüyor ve benzer performans karakteristiğine sahip. Ani tork ve hızlanma aracın en büyük özelliklerinden. Rejeneratif frenlemeye de sahip araç klasmanına göre çok sessiz ve konforlu bir sürüş sunuyor. Tüm multimedya özelliklerine, modern teknolojilerin hepsine sahip araçta hepsi standart sunulan emniyet özellikleri de dahil edildiğinde hiçbir eksik yok denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir