fbpx
(0850) 302 99 19
info@vizyongarage.com.tr

2020 İkinci El Araç Piyasası Dünyayı Kasıp Kavuruyor

Oto Ekspertiz

İkinci El Araç Piyasası

İkinci El Araç Piyasası Çılgınlığı Her Yeri Vurdu

Toplu taşımanın risk faktörü sebebiyle maddi durumu el verdiğince herkesin şahsi otomobil arayışına girmesi tüm otomobillerin değer artışına ve piyasanın şahlanmasına sebep oldu. Sadece ülkemizde değil Güney Amerika’dan Asya’ya Avrupa’dan Afrika’ya her yerde insanlar paralarının yettiği ikinci el araçlara hücum etti. Buradaki ekspertiz, satış güveni gibi boşlukları dolduran firmalar ise bayi üzerine bayi açmaya devam ediyorlar. Reuters haberine göre IHS Markit tarafından yürütülen araştırmada online bir satış pazarı olan AutoScout24 Avrupa özelinde normalde hurdaya ayrılacak araçların satışında dahi %100 e varan bir artış tespit etti. İnternet aramalarında da 30 seneye kadar araçların dahi ilgi gördüğü tespit edildi. Örneğin Avrupa’da 2001 Seat Toledo araç aldığını belirten, düşük bütçeye sahip bir vatandaş bu aracı 2370 dolara kullanılmış araç satan bir İspanyol markası olan OcasionPlus’tan satın aldığını iletiyor. Kapanma sebebiyle ve sıfır araç kıtlığı yüzünden satışlar tavan yapmış durumda.

Sıfır araç satışlarının %27 azalmasına sebep olan pandemi İkinci El Araç Piyasası satış ve hizmetlerinde ise bu orandan çok daha fazla artışa sebep oldu. Özellikle Londra’da 4000 dolar ve altı fiyat etiketine sahip araçlar en çok talep gören araçlar olarak nitelendiriliyor. Bu araçların ise talep doğrultusunda fiyatlarına sürekli zam geliyor ve emsalleri için %25 artış tespit ediliyor. Reuters haberine göre 4000 dolar altı araçlara ve benzer araçlara olan talep yüzünden 4000 dolar altı tüm araçların tükendiği ve olanların ise talep nedeniyle fiyat artışına gittiği iletiliyor. Çoğu satın alımın arkasında ise toplu taşımadan kaçış var.

İkinci El Araç Piyasası Fransa özelinde el değiştiren araç oranı %16 gibi bir rekor artışa sahip buna karşılık ise yeni satılan araç oranı tam %5 düşüşte. En çok el değiştiren araçlar ise 15 yaş üzeri araçlar. İspanya’da ise durum daha da ciddi. %25 artış tespit edilen İspanya’da neredeyse ucuz ikinci el araç kalmadı. 20 yaş ve üzeri araçların gördüğü talep sebebiyle satış oranları %25 artış görürken 15 yaş için ise bu artış %16. İspanya’da toplu taşıma kullanımı ise %92 düşüş gördü. Bireysel ulaşımın öneminin artmasıyla ekspertiz hizmetleri dahil tüm satış hizmetlerinde artış ve talep artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir